Nedavno je u Zenici održan sastanak čelnika zakonodavne i izvršne vlasti ZDK sa čelnicima lokalne samouprave – načelnicima i gradonačelnicima, a tema je bila trajno rješavanje pitanja finansiranja i statusa ustanova kulture u ovom kantonu njih 16: BNP Zenica, gradskih muzeja u Zenici, Tešnju i Visokom, te biblioteka u gradovima i općinama. Razgovarano je o povećanju plaća kroz rebalans budžeta, modalitetima funkcionisanja ovih ustanova, osnivačkim pravima, što bi sve bilo obuhvaćeno odgovarajućim sporazumom. Šta kažu u nekim od ustanova kulture u ZDK, a razgovarali smo sa Ninom Bunjevac Salkić, direktoricom Opće biblioteke Maglaj i predsjednicom Udruženja bibliotekara ZDK koje već deceniju zagovara rješavanje statusa ustanova kulture u Kantonu, među kojima su i biblioteke. Gotovo toliko traje i degradacija statusa zaposlenika u ovim ustanovama, naglašava Bunjevac Salkić.

I biblioteke trebaju biti budžetski korisnici, a ne transfer
„Ponuđen je Sporazum koji može biti osnova za dogradnju i dalje razgovore. Njime nije obuhvaćeno sve što bi trebalo, ali smatramo ga činom dobre volje koju su pokazali svi akteri, a kako bi se jednom konačno riješio status ovih ustanova koje su kao čardak ni na nebu, ni na zemlji. Sporazumom se predlaže da Kanton i dalje bude većinski finansijer, mada u jednom dijelu nije dovoljno dobro definisan način obračuna i isplate plaća, a Kanton zauzvrat traži, vjerovatno i s pravom, da u upravnim odborima bude i po jedan predstavnik ZDK. Prije par godina naš prijedlog je bio da Kanton bude suosnivač uz općine/gradove, što bi 'podijelilo' njihova prava i obaveze, ali čini se da će se na to još pričekati.
Možda se tokom ovih pregovora dođe i do takvog rješenja, suosnivanje ustanova je moguće po Uredbi sa zakonskom snagom o ustanovama. Tada bi zaista i bili pravi budžetski korisnik, budući da smo sada samo transfer, kao npr. sportski klubovi. Biti transfer je problem, jer ako se zbog nečega umanji budžet, transferi se obično umanjuju prvi, smatraju se sporednim i manje bitnim u odnosu na ostale stavke u budžetu. Ističem da se ovaj transfer odnosi na plaće zaposlenih i egzistenciju njihovih porodica tako da se ne smije dozvoliti da se isto tretiramo kao udruženje građana“, istakla je Bunjevac Salkić i dodala da je učinjen prvi, važan korak, da su končano na jednom mjestu našli oni koji odlučuju o statusu ovih ustanova i da će svi zajedno doći do najboljeg mogućeg rješenja.
„Sa načelnikom Suljakovićem razgovarala sam o sadržaju Sporazuma i zahvalna sam za razumijevanje koje je pokazao. Prihvatio je stavove nas koji dolazimo iz ustanova kulture, te vjerujem da će sa svoje strane učiniti sve da budemo zadovoljni konačnim rješenjem. Cilj nam je svima da se status ustanova kulture riješi, da to bude na zadovoljstvo zapolenika i još više na zadovoljstvo naših korisnika, odnosno svih građana Kantona. Ukoliko nisu zadovoljni zaposlenici u jednoj ustanovi, ni njihov angažman nije adekvatan“, dodala je naša sagovornica.
Za isti posao treba biti i ista plaća
Skupština ZDK usvojila je rebalans budžeta, a najavljeno je da bi u ustanovama kulture plaće trebale biti povećane za 15%. „Povećanje plaće predstavlja bolje uslove života za naše porodice, te nam mnogo znače ovi pozitivni pomaci koje Vlada ZDK pravi kroz rebalans. Naša je želja da za isti posao budemo isto plaćeni. Nema puno adekvatnih radnih mjesta za usporedbu pa nam je najlakše uporediti mjesto bibliotekara u školama sa mjestom bibliotekara u javnoj biblioteci. Bibliotekar u javnoj biblioteci stalno mora da se educira, da se adekvatno obučava za rad u cooperativnom online bibliotečkom sistemu - COBISS-u, da bude u isto vrijeme i informacijski stručnjak, te da je u mogućnosti pružiti različite usluge našim korisnicima - od djece predškolskog uzrasta do naučnih radnika i istraživača. Zaposlenici u većini školskih biblioteka imaju puno manji obim obaveza, rijetko su educirani u bibliotečkoj djelatnosti, osim što polože neki stepen stručnog ispita, a značajno su im veće plaće nego zaposlenima u javnim bibliotekama. Mi u bibliotekama ćemo, u svakom slučaju, i dalje predano raditi na očuvanju digniteta naših ustanova, težiti tome da kvalitet rada bude u istom rangu kao bilo gdje u Evropi, te poticati stanovništvo da se koristi blagodetima koje im nudimo kao baštinske i temeljne ustanove kulture. Time ćemo na najbolji način opravdati svako novo ulaganje u kulturu“, rekla nam je na kraju razgovora Nina Bunjevac Salkić, direktorica Opće biblioteke Maglaj.
NBr.