Nedjelja , 11. May, 2025

VIJESTI - NOVOSTI - NEWS

''Natron-Hayat'' primjer društveno odgovorne kompanije (FOTO)

img

PRIORITETI SIGURNOST, ZDRAVLJE I OKOLIŠ

Natron-Hayat je u potpunosti integrirana fabrika za proizvodnju celuloze i papira, koja ima visoku reputaciju na polju proizvodnje različitih vrsta papira i papirne ambalaže. Natron-Hayat je osnovan 2005. godine spajanjem dvije kompanije, Natron Maglaj i turske kompanije Kastamonu Entegre, koja je članica Hayat Holding grupacije. Hayat Holding posluje u 11 zemalja svijeta, a ova investicija u Bosni i Hercegovini je jedna od vodećih turskih investicija na području Bosne i Hercegovine. U Natron-Hayatu je zaposleno blizu 900 radnika a saradnja je ostvarna sa velikim brojem kompanija širom BiH i sa preko 40 zemalja svijeta. Kompanija je naslijedila višedecenisku tradiciju i iskustvo u papirnoj industriji fabrike Natron Maglaj. Od 2005.godine do danas uloženo je mnogo u razvoj i razna poboljšanja svih proizvoda i tehnologije generalno. Natron-Hayat je bio među vodećih 10 BiH kompanija po ostvarenom rezultatu u 2021. godini.

Novim tehnologijama smanjiti negativan uticaj na okoliš

Natron-Hayat vodi brigu očuvanju životne sredine, a to dokazuje činjenica da se svi proizvodi mogu reciklirati. Poseban naglasak je na pitanju zaštite okoline jer Natron-Hayat stalno radi na unapređenju prozvodnih procesa kroz korištenje novih tehnologija koje smanjuju negativan uticaj na okoliš. Sa aspekta zaštite vazduha instalirana je oprema koja smanjuje negativan uticaj. Na kotlovima su ugrađeni elektrofilteri koji uklanjaju prašinu. Sagorijevanjem gustog crnog luga u lužnom kotlu nastali dimni plinovi dovode se do elektrofiltera gdje se uklanja sulfatni pepeo koji se vraća u proces, a gasovi se odovode dalje prema skruberu gdje se sumporna jedinjena uklanjaju pranjem sa slabim bijelim lugom. Svi izdvojeni gasovi iz procesa proizvodnje celuloze, transportuju se do postrojenja za tretman gasova gdje se spaljuju u peći za spaljivanje gasova. Nakon spaljivanja, odvode se u skruber gdje se ispiru slabim bijelom lugom koji se vraća u proizvodni proces, a pročišćeni plinovi se ispuštaju u atmosferu.



Odgovornom potrošnjom vode i korištenjem sistema recirkulacije vode smanjuje se količina otpadnih voda na minimum, a time se dobija i minimalan uticaj na recipijent. Natron-Hayat ima instaliran sistem prečišćavanja otpadnih voda. U kompaniji se upravlja otpadom u skladu sa važećim Planom upravaljanja otpadom, a gdje god je to moguće koristi se povratna ambalaža. Takođe, u Natron-Hayatu se dio energije potrebene za proces proizvodnje proizvodi u kotlu BB2 na bio masu, koja ostane nakon početne obrade drvete. Kompanija ima standarde ISO 9001 i ISO 14001 te FSC kontrolirani standard za drvo za preduzeća za gospodarenje šumama. Natron-Hayat je takođe u fazi uvođenja certifikata ISO 31000, ISO 45001 i ISO 50001. Kompanija ima i sve potrebne dozvole, od okolišne, vodne, dozvola za upravljanje otpadom i njegovo uklanjanje.

Podrška mladima, sportistima i sportistkinjama

Društvena odgovornost ove kompanije ogleda se i u podršci uposlenim da napreduju na stručnom polju, a na maglajskom području čini se da nema sportskog kolektiva kojem Natron-Hayat nije pomogao na određeni način.

Posebnu podršku uvijek imaju mladi sportisti i sportistkinje. Takođe, kompanija se značajnim sredstvima uključila u projekat „Otvorimo vrata zajedno“ kojim su osigurana sredstva za kupovinu Neurofeedback uređaja za potrebe Centra za rani rast i razvoj djece koji djeluje u Maglaju. Natron-Hayat je u proteklim godinama pomagao i rad Centra za osobe sa posebnim potrebama u Maglaju, kao i rad maglajskih škola. Kompanija je u proteklom periodu ostvarila i saradnju sa SOS selom.

Tekst o društveno odgovornom poslovanju Natron-Hayata realiziran je uz podršku Udruženje građana Fojničani i Eko HUBa Maglaj u okviru projekta “Misli o prirodi!” koji implementira Centar za promociju civilnog društva uz financijsku potporu Švedske.



maglaj.net