Više od godinu dana niko iz bh. institucija ne čuje ozbiljne probleme koje imaju prijevoznici. Pooštrena primjena EU odredbi, popularna 90/180, ali i kaskanje naše države u procesu digitalizacije, doveli su do masovnog odliva profesionalnih vozača i finansijskog tereta za transportne kompanije. Zbog toga su prijevoznici 21.aprila održali defile upozorenja u Sarajevu. Ukoliko izostane odgovor nadležnih, mogući su ozbiljni potezi i blokade koje bi svi osjetili. Po tzv. „Francuskom modelu“ najavljene su za ponedjeljak, 28.april. Prijevoznici, ukupno 610 transportnih komapnija koje zapošljavaju 47 hiljada ljudi, okupljeni su u Konzorcij „Logistika BiH“ i poručuju: „Dosta je!“ Konkretno, traže da se ukine pravilo 90/180, vraćanje dostojanstva prijevoznicima, povrat akciza i bez čekanja na granicama.
Deni Herceg, vlasnik firme „Herceg“ doo, bio je naš sagovornik o ovoj temu. Deni nastavlja porodični biznis, baš kao i njegov rođak Samir Herceg. Prijevozničke firme nastavili su voditi nakon prerane smrti svojih očeva Emira i Edima. Firma „Herceg“ doo u svom vlasništvu ima sedam kamiona i zapošljava osam osoba. Samo prošle godine Deni je u nabavku dva savremena kamiona uložio 250.000 eura. Kada je u pitanju izvoz (Italija, Francuska), ova firma radi za kompaniju Natron-Hayat, a kod uvoza već 25 godina sarađzhz sa jednom sarajevskom firmom. Denijev otac Emir, prijevozničku firmu osnovao je još 1986.godine, a on je vodi posljednjih pet godina.
„Transportne firme državi ne duguju ni marku. Svaka tri mjeseca moramo osigurati potvrde da smo izmirili sve obaveze prema državi, dobavljačima, da bi mogli dobiti dozvole za izlazak iz BiH. Zakon koliko možete provesti vremena u EU na snazi je već 10 godina, ali su problemi sa policijom počeli u zadnjih godinu dana. Jednostavno rečeno, policija je počela provoditi zakon u EU. Jednog vozača naše firme kontrolisali su u Sloveniji. Nema šanse da radimo svoj posao i ne predjemo tih famoznih 90 dana. Dosta kontrola pravi policija u Poljskoj, Austriji, Njemačkoj.....“, priča nam Deni Herceg i nastavlja. „Vozači iz BiH odlaze u zemlje EU, jer domaće firme ne mogu biti konkurentne firmama iz Slovenije i Hrvatske. Tamo transportne firme uživaju veliku pomoć svojih država, a mi nemamo ništa. Jedan od zahtjeva privoznika bh vlastima je da se vraća 50% od akciza na gorivo. To bi nam bilo veliko olakšanje. Za vozače iz EU granica nema, nema zadržavanja, pa zašto bi neki vozač prvodio po 24 ili 48 sati na granici, kada može otići raditi u Hrvatsku.“
Da bi zadržali vozače, bh prijevozničke firme plaćaju svoje vozače gotovo na nivou EU. Iz godine u godinu sve je teže, stalna borba da se firma ne ugasi, naglašava Herceg. „Bez pomoći države teško da se može nešto uraditi. Velike prijevozničke firme su se udružile, mi uslovno 'mali' prijevoznici pratimo stanje, a ukoliko dođe do blokade granica naravno da ćemo se pridružiti. Znam da je petak, 25.april do 14,00 sati zadnji rok za sastanak nadležnih sa predstavnicima Konzorcija 'Logistika BiH' i da se počne sa pregovorima. Ukoliko se to ne desi, 28.aprila uslijediće blokada državnih granica. Nadam se da se to neće desiti, bio bi to opšti kolaps. Pitanje je šta bi bilo sa velikim izvoznicima? Gubili bi poslove i našli bi se u velikim problemima, jer njihovi kupci bi se okrenuli drugim dobavljačima.
Ja iskreno mislim da do najgoreg scenarija i blokade granica neće doći. Svi su svjesni šta bi bilo kada bi se to i desilo. Ni prijevoznicima to nije u interesu, svi hoće da rade. Ali država nas jako slabo prati“, dodao je Deni Herceg, na kraju razgovora.