U Maglaju je nedavno osnovan Streljački klub „MASK“, a članove kluba kojih je za sada 20-tak i koji su u isto vrijeme i članovi Lovačkog društva „Soko“, spojila je u najkraćem ljubav prema vatrenom oružju ali i potreba. O osnivanju kluba, planovima i željama nešto više su nam rekli Edin Hajdić, predsjednik Streljačkog kluba „MASK“ Maglaj i Ajdin Bočić, predsjednik Skupštine.
Za sada koriste strelišta u Tuzli i Sarajevu
„Mi kao lovci imamo problem što nemamo gdje legalno testirati oružje pred lovnu sezonu, moramo ići u Sarajevo ili Tuzlu što opet stvara dodatne troškove. Jednostavno, uz kafu smo došli na ideju da i mi u Maglaju osnujemo streljačko klub, da promovišemo ovaj sport, a krajnji cilj nam je izgradnja civilnog sportskog strelišta“, ispričao nam je Edin Hajdić. Kada je u pitanju izgradnja sportskog strelišta, koriste iskustva drugih – kako je to urađeno u Sarajevu, Tuzli, a sličan projekat već se realizuje na području Zavidovića. „Prvi korak je naravno osnivanje kluba, a da bi na osnovu toga mogli pokrenuti i aktivnosti na izgradnji civilnog strelišta“, dodao je Hajdić. „Mi dijelimo zajedničku strast i ljubav prema balistici, oružju, gađanju u metu, sportsko nadmetanje za što bolji rezultat. Streljaštvo je sport koji svakodnevno bilježi napredak, a zemlje u našem okruženju imaju takmičenja na evropskom nivou – IDPA, IPSC – sa istim pravilima koja se poštuju u cijelom svijetu“, pojasnio je Ajdin Bočić. Za sada članovi kluba odlaze u Sarajevo ili Tuzlu gdje postoje civilna strelišta, oduzima to i dosta vremena, tu su troškovi, ali drugog izlaza nema. Problem je takođe što zakonska regulativa u Zeničko-dobojskom kantonu ne poznaje izgradnju civilnog, sportskog strelišta. Drugi kantoni to imaju. „U kontaku sa istomišljenicima u Zavidovićima, saznali smo da oni to rade po uzoru na Sarajevski kanton. Dobra stvar je i što je provedena rasprava Javna rasprava o novom Zakonu o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije, pa će i strelišta biti uvrštena u odredbe ovog Zakona. Mi za sada nemamo zakonske odredbe koje bi slijedili kada bi željeli graditi civilno strelište – gdje ga možemo izgraditi, koliko ono mora biti udaljeno od naseljenog mjesta, koje su njegove karakteristike ali i ono najvažnije – sigurnosni aspekt“, kazao nam je Bočić.
Sigurnost i ozbiljnost prije svega
Bočić i Hajdić pojašnjavaju da je civilno sportsko strelište, strelište na otvorenom, najbolje u nekoj udolini. Sa jedne strane su boksovi za gađanje, a na suprotnoj strani je grudobran, najbolje prirodni u vidu nekog brda. Sa bočnih strana su takođe grudobrani. Cijeli teren je ograđen, što onemogućava ulazak ljudi ali i životinja. „Zaista bi željeli izgraditi profesionalno strelište, privuklo bi to pažnju u našoj zemlji, ali i van granica BiH. Bila bi to lijepa, medjunarodna priča, mogli bi organizovati takmičenja i da Maglaj bude mjesto gdje bi se nekada održavala i takmčenja u streljaštvu, sada vrlo popularnom long range shooting“, dodao je Hajdić. Za realizaciju ovog projekta potrebna je, kako kažu naši sagovornici, ozbiljna cifra, jer potrebno je imati zemljište u vlasništu, a zatim izgraditi objekat poštujući sve sigurnosne aspekte. Članovi Streljačkog kluba „MASK“ spremni su i na lična ulaganja, pomoć očekuju i od općine kao i viših nivoa vlasti, ali i od privrednih subjekata u vidu donacija. „Kada konkretizujemo sve svoje zamisli, biće i podrške, jer mnogima se naša ideja o civilnom sportskom strelištu jako sviđa. Posljednji korak u svemu je da klub posjeduje svoje oružje koje će se moći iznajmljivati i uz prisustvo ovlaštene, licencirane osobe će se moći gađati na strelištu“, Hajdić.
Podršku novoosnvanom kubu dao i načelnik Suljaković
Svoje prostorije Streljački kluba „MASK“ trenutno ima u Omladinskom resursnom centru, na drugom spratu Doma kulture i svi zainteresovani članove kluba mogu tu pronaći, uglavnom u popodnevnim satima. Ovdje su privremeno, za administrativne poslove, jer klub mora imati posebno osigurane prostorije. „Sigurnost prije svega – kako na strelištu tako i van njega“, posebno je istakao Bočić i nastavio. „Nakon što smo registrovali klub, sve naše snage trenutno su usmjerene u iznalaženje lokacije gdje bi se gradilo civilno, sportsko strelište“. Podršku novoosnovanom Streljačkom klubu dao je i Maid Suljaković, načelnik općine, a naši sagovornicu se zahvaljuju i općinskoj administraciji za pomoć prilikom registracije kluba. „Uz člansku kartu našeg kluba, može se predati zahtjev MUP-u za nošenje oružja i uz zakonsku proceduru dobiti dozvolu ili ne. Tu se prolaze sve provjere – od toga da li je osoba kažnjavana ili ne pa do psiholoških provjera. Ono na čemu posebno insistiramo je poštivanje svih zakonskih normi, maksimalna sigurnost i ozbiljnost prema klubu, oružju, strelištu. Nije ovo igra ni zabava, ma koliko to nekome tako izgledalo. Sigurnost je broj jedan, ne želimo da dovodimo u opasnost ni sebe ni druge. A oni koji sve ovo olako shvaćaju i ne pridržavaju se naših pravila, nisu dobro došli“, priča nam Hajdić i dodaje da se vrše pregovori sa vlasnicima specijalizirani trgovina oko eventulanih popusta za članove SK „MASK“.
NBr./maglaj.net